تعاریف

تعاریف

 • ایده:

  نتيجه فکر فرد يا افراد است که جدید بوده و براي اولين بار راهکاری بهتر و با ارزش‌تر را برای پاسخ به یک نیاز و یا حل چالش موجود در يک حرفه، فن، فناوري، صنعت و مانند آنها، ارائه می دهد و یا تفکری است که منجر به تغییر کمی و کیفی محصولات و خدمات می‌شود و مبتنی بر خلاقیت و نوآوری است. یک ایده پاسخگوی سوالات مقابل است: چالش پیش رو چیست؟ مخاطب آن کیست؟ راهکار جدید ارائه شده چیست؟ با در نظر گرفتن آنچه که در مورد هر مشکلی پیرامون ماست و می دانیم و با رعایت آنچه در مورد تفکر انتقادی و خلاق وجود دارد، ایده ای را طراحی می کنیم. برای این کار سعی می کنیم که این مراحل کلی را طی نمائیم: 1- اطلاعات لازم در مورد وضعیت آن حوزه را جمع آوری کنیم. 2- اطلاعات مان را دسته بندی کنیم. 3- تحلیلی در مورد آن اطلاعات ارائه کنیم. 4- سعی کنیم که این اطلاعات و تحلیل ها را به گونه تازه و نوآورانه یا جدیدی ببینیم. طوری که قبلا کمتر به این شکل تحلیل شده باشد. 5- انتخاب های موجود برای مدیریت این مساله را در نظر بگیریم. 6- فرضیه ها و حدس هایی را در مورد راه حل های احتمالی و مناسب آن مساله در نظر بگیریم.

  ایده خام:

  یک مفهوم یا یک اثر ذهنی است که طراحی نشده است و صاحب ایده هنوز به هیچ یک از محدودیت‌ها مثل قانونی فیزیکی، حقوقی و ... توجه نکرده است. طرح این نوع از ایده، رابطه مستقیمی با خیال‌پردازی و خلاقیت دارد.

  طراحی ایده:

  طرحی از ایده خام و ذهنی است(نظیر نمایش گرافیکی، ماکت، نقشه و یا الگوریتم، ....). در حقیقت، صاحب ایده کلیه مراحل طراحی را طی نموده است و آماده ساخت نمونه اولیه است.

  ساخت نمونه اولیه ایده:

  اجراء و پیاده‌سازی ایده طراحی شده است.


  تذکرات

  تذکر1 . ایده‌هایی که مرتبط با محصولات موجود است به شرط تغییر در ساختار آن قایل پذیرش است. به عنوان مثال ساخت تلویزیون با سایز بزرگ با ویژگی های خاص و برتر ایده نیست زیرا ساختار را تغییر نمی دهد(اما ساخت یک تلویزیون با ساختار جدید مثلا ویژگی اتصال به کامپیوتر و یا LCD , LED در زمان خود ایده بوده ولی الان ایده نیست).


  تذکر2 . کلیه پروژه¬ها، پایان¬نامه¬ها و رساله¬های دانشجویی وهمچنین طرح های تحقیقاتی که مبتنی بر نوآوری باشد و منجر به تولید محصول جدید یا ابداع روش علمی جدید شود در صورتیکه بیش از یک سال از ثبت اختراع، تاییدیه علمی یا ارائه مقاله آنها نگذشته باشد، ایده محسوب می¬شود.


  تذکر 3. جشنواره ایتاپ، پذیرای ایده¬های جدید و نوآورانه دانش¬آموزی نیز می¬باشد.